سه شنبه ٠٧ بهمن ١٣٩٩
صفحه اصلیI حوزه رياستI اخبارI بخشنامه ها I تماس با ما
منو اصلی
مشاوره چیست؟

 

مشاوره چیست؟مشاور کیست؟
 

همه ما غالباً در معرض مشکلات و مسائلی قرار می‌گیریم که به دلیل محدود بودن دانش و تجربیاتمان به همفکری با دیگران نیاز پیدا می‌کنیم. می‌دانید که حتی با ثبات‌ترین افراد نیز گاهی از بحرانهای عاطفی مصون نیستند. تحولات و تغییراتی که در زندگی رخ می‌دهد،مانند قبولی در دانشگاه، ازدواج، دور شدن از خانواده و دوستان، بیماری و از دست دادن آنهایی که دوستشان داریم،گاهی ما را دچار اضطراب، تردید، نگرانی، تعارض و حتی بحران می‌سازد.لازم به ذکر است هنگام سازش با محیطی جدید و تجربه‌ای نو، داشتن احساسات فوق تا حد طبیعی است اما اگر این احساسات منفی از حد طبیعی بیشتر شود می‌تواند باعث کاهش تمرکز آرامش و سلامت جسم و روان گردد.بدین منظور با مراجعه به مرکز مشاوره دانشگاه می‌توان از مشاوران آن کمک و نسبت به حل مشکلات اقدام نمود.

به عبارت دیگرمشاوره به مجموعه ی فعالیتهایی اطلاق می شود که در آن با استفاده از فرآیندهای مختلفی نظیر مصاحبه کردن ، اجرای آزمون ها ، راهنمایی و ... فردی را در غلبه بر مشکلاتش یاری می کنند . ساده ترین تعریف برای مشاوره چنین بیان شده است . مشاوره ، یک پویش یادگیری است که در آن فرد می آموزد که خویشتن را بشناسد و روابط خود را با دیگران درک نماید .

به طور خلاصه می توان گفت:

مشاوره یک پویش یادگیری است که از طریق رابطه ای بین دو نفر انجام می گیرد و یک فرایند رشدی است که از طریق آن به اشخاص کمک می‌شود: اهداف خود را مشخص کنند. تصمیم‌گیری مناسب داشته باشند و مسائل فردی اجتماعی و تحصیلی خود را حل کنند.


مشاور کیست؟
مشاور فرد متخصصی است که با داشتن مهارتها و صلاحیتهای علمی و حرفه ای ، با علاقه به دل مشغولی‌های شما گوش داده و به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از آنها داشته باشید و بتوانید با راحتی و کارآمدی بیشتری با مشکلاتتان مواجه شوید.. وی شما را با روشهایی منطبق بر نیازمندیهایتان یاری کند  تا هر چه بیشتر درباره ی خود بیاموزید و بینشی را که به این طریق درباره ی خویشتن کسب می کنید به طور مؤثری مورد استفاده قرار دهید و درمسیر سعادت و سازندگی گام بردارید.

در مشاوره چه اتفاقی می افتد؟

مشاوره به معنی پند و اندرز دادن نیست، مشاور به دنبال این است که به شما کمک کند تا بر مسائلی که شما را نگران کرده یا به زحمت انداخته، تمرکز کنید و به درک روشنی از آنها برسید. نقش مشاور حمایت کردن، درک کردن، گوش دادن و پاسخ دادن بدون قضاوت و انتقاد است. او به ارزش ها، انتخاب ها و سبک زندگی شما احترام می گذارد. او کمک می کند تا احساساتتان را بشناسید و در مواردی، آنچه را که در لایه های زیرین مشکلات کنونی شما وجود دارد، شناسایی کنید. او می تواند در تصمیم گیری ها، انتخاب ها یا تغییراتی که به نفع تان است، شما را یاری کند.

مشاور به حل چه نوع مشکلاتی کمک می کند؟

مشاور به حل اکثرمشکلات شخصی، ارتباطی یا هویتی کمک می کند؛ از جمله، اضطراب، استرس و افسردگی، مشکلات ارتباطی و خانوادگی، مشکلات جنسی و مسائل هویتی. مشاوره هم چنین، می تواند به حل مشکلاتی مانند، سازگاری با فرهنگ جدید، مقابله با شرایط دشوار، تصمیم گیری ها و انتخاب های سخت و یا مشکلات خاص مانند اعتیاد، کمک کند.
صبر نکنید تا مشکلات، بزرگ و جدی شوند . بهتر آنست که وقتی مشکلاتمان خفیف هستند، به مشاور مراجعه کنیم، طوری که بتوان مشکل را سریع تر حل کرد.

محرمانه بودن مشاوره  :

مطالبی که شما در اولین جلسه و در طی جلسات مشاوره مطرح می کنید،کاملاًمحرمانه است.
.

کلیه خدمات در دفتر مشاوره و راهنمایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سراوان رایگان است.

 

ورود دانشجو

اوقات شرعی
صفحه اصلیI اخبارI بخشنامه ها I تماس با ما

   © Saravan Azad University.